برای انتقال به مبحث اصلی کلیک کنید

اعوذبالله من الشیطان الرجیم 

بسم الله الرحمن الرحیم 

سلام علیکم 

مهدی نصیری در سال 1342هجری شمسی در دامغان متولد شد. تحصیل دروس حوزوی را از سال 1354 در حوزه علمیه دامغان نزد پدر (که خود تحصیل کرده حوزه علمیه نجف اشرف و به مقام اجتهاد نایل آمده بود)، و دیگر عالمان آن حوزه آغاز کرد. در سال 1358 برای ادامه تحصیل عازم حوزه علمیه قم شد و تا سال 1366 دروس سطح حوزه را ادامه داد و همزمان در مدرسه علمیه رسالت به تدریس دروس ادبیات و منطق پرداخت. در سال 1365 همکاری با موسسه مطبوعاتی کیهان را در قم آغاز و یک سال بعد برای ادامه همکاری به تهران رفت و به عنوان دبیر سرویس مقالات روزنامه کیهان کار مطبوعاتی را ادامه داد و مقالات متعددی در زمینه مسائل سیاسی و فرهنگی روز نوشت.
در سال 1367 سردبیری روزنامه کیهان به وی محول شد و در سال 1369 با دستور مقام معظم رهبری به عنوان مدیر مسئول روزنامه کیهان منصوب گردید و تا سال 1373 در این سمت فعالیت نمود. در همین سالها با آغاز درس خارج فقه حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای به مدت دو سال در این درس شرکت کرد. در نیمه سال 1374 به همکاری با موسسه کیهان پایان داد و در اسفند همان سال نشریه سیاسی فرهنگی صبح را منتشر نمود. حیات این نشریه تا سال 1378 ادامه یافت. نصیری در این سال به قم مراجعت نمود و درس خارج اصول و فقه را در محضر آیات عظام سبحانی و مؤمن ادامه داد. وی در سال 1380 به معاونت سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور منصوب و تا سال 1384 در این سمت فعالیت کرد و در این سالها نیز دو سال دیگر از درس خارج فقه مقام معظم رهبری بهره برد. در سال 1384 به عنوان معاونت فرهنگی دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در کشور امارات به این کشور رفت و سال 1388 با پایان مأموریت به کشور مراجعت کرد.

پس از مراجعت به ایران به مطالعات و پژوهش و حضور در محافل حوزوی و دانشگاهی برای ایراد سخنرانی و مناظره در موضوعاتی چون تجدد و فلسفه و عرفان پرداخت و انتشار فصلنامه سمات را با محوریت نقد فلسفه و عرفان مصطلح آغاز کرد. پس از انتشار 8 شماره از سمات به دلیل مشکل مالی از ادامه انتشار آن منصرف شد. 
نصیری از سال 1390 تا 1396 در درس خارج فقه آیت الله وحید خراسانی (مبحث خمس) شرکت کرد و از افادات ایشان بهره برد. 

مهدی نصیری همچنین انتشار صد شماره ماهنامه سیاحت غرب برای مرکز پژوهش‌های اسلامی‌صدا و سیما در قم را در کارنامه مطبوعاتی خود دارد. مدیریت مسئول انتشارات کتاب صبح که در سالهای فعالیت عمدتا به انتشار آثاری در زمینه غرب شناسی می‌پرداخت نیز با مهدی نصیری است. 
نصیری علاوه بر نگارش ده‌ها مقاله و گفتگوی مطبوعاتی، چهار کتاب با عنوانهای «اسلام و تجدد»، «فلسفه از منظر قران و عترت»، «جایگاه اجتماعی زن از منظر اسلام» و «آوینی و مدرنیته» تالیف و منتشر کرده است.

«عصر حیرت» عنوان کتاب در دست نگارش وی است که به موضوع امکان یا امتناع تمدن سازی اسلامی در عصر غیبت و روزگار سیطره مدرنیته می پردازد.

 

والعاقبه للمتقین 

التماس دعا 

یا مهدی

پیوست ها
فلسفه از منظر قرآن و عترت-نصیری.pdf حجم فایل:2.82 Mb تعداد دانلود: 10
اولین کسی باشید که این مطلب را می‌پسندد